Umíte se správně omluvit?

05.01.2022

Někdo omluvu bere jako samozřejmost, pro jiného může být známkou slabosti. Nicméně správně formulovaná omluva ve správný čas dokáže divy. Nechala jsem se inspirovat prosincovým vydáním časopisu Moje psychologie a sdílím:

Zvolte správný obsah

Pokud se chcete omluvit za své chování, zůstaňte u sebe a neházejte vinu, a to ani částečnou, na druhou stranu. Neříkejte: "Netušila jsem, že ti to bude vadit." použijte "Řekla jsem to špatně.". A "Promiň." nebo "Omlouvám se." vaši omluvu vhodně doladí. Autorka článku Barbora Šťastná doporučuje vynechat z omluvy i slůvko ale, zlehčuje totiž vaši upřímnost.

Obrňte se trpělivostí

Možná jste se svým chováním dotyčného hodně dotkli a bude chvíli trvat, než omluvu "zkousne". Někdo omluvu přijme hned, jinému to trvá déle. Kromě prohřešku záleží na osobnosti každého člověka. Určitě pomůže nabídka konkrétní pomoci nebo dotaz na změnu vašeho jednání směrem k dotyčnému.

Zvažte oprávněnost omluvy

Omluva je samozřejmostí, ale pouze v oprávněných případech. Pokud jste nic neudělali a omluvit se chcete z důvodu uklidnění vypjaté situace, pak omluva není opodstatněná. Rozhodně v sobě neprobouzejte pocit viny, když ji v sobě necítíte. Na druhou stranu, pokud je vina na obou stranách, klidně se omluvte jako první. Vstřícnost se počítá.

Omluva pomáhá, pokud je oprávněná, správně formulovaná a nechá se jí čas, aby mohla být vnímána tak, jak je zapotřebí. Pokud jste si nedali novoroční předsevzetí, správné omlouvání můžete určitě ještě dodat. Tak hodně elánu (nejen do omlouvání).

Irena Trojanová