Sdělujete nápady správně?

09.11.2021

Vymysleli jste skvělou věc a sdělili ji ostatním. Čekali jste, že budou stejně nadšení jako vy... Jenže - opak je pravdou - nadšení žádné, komentáře negativní a o výrazech ve tvářích ani nemluvě. Čím to je?

Zvolit vhodný čas

Nejprve se zamysleme nad termínem sdělení svého nápadu. Některá doba prostě není vhodná, zvláště pokud je náš nápad spojený s náročnější činností. Předvánoční týden po všech školních akcích, pololetí, období maturit... To nebudou nadšení ani naši "skalní" příznivci.

Určit cílovou skupinu

Osvědčilo se mi, že své nápady nejprve proberu v okruhu svých nejbližších (zástupci), poté s vedoucími týmů a ty buď pověřím rozšířením myšlenky mezi ostatní, nebo se sdělení chopím sama. Získávám tak prostor pro případnou korekci - nebo, a to nerada - na zamítnutí nápadu.

Odsouhlasit obsah

A předchozí věta avizuje třetí, ale možná nejdůležitější položku: Je námi vytvořený nápad opravdu ten pravý, který škola potřebuje? To, že ho považujeme za geniální my, nemusí znamenat, že bude impulzem pro posun školy. Ale možná úprava ho posune tím správným směrem...

Řešili jsme indispoziční volno: načasování v období chřipek ideální, probrání se zástupci a vedoucími týmů upravilo obsah, který jsme nakonec odsouhlasili. Asi tušíte, u koho chybělo počáteční nadšení, ale úprava obsahu vše vyřešila a směrnici pouštíme do praxe. Zkuste to také a nejen s indispozičním volnem. Hodně elánu!

Irena Trojanová