Pracujete efektivně?

07.12.2021

Máme tolik vymožeností, které nám usnadňují život a přece nám stále chybí čas... A nejen na ředitelské židli je to znát čím dál víc. Proto je důležité hledat cesty, jak si čas ušetřit, Za sebe mohu doporučit následující (a věřte, že jsem se to musela dlouho učit):

Řešte vše okamžitě

Pokud je to jen trochu možné, okamžitě vše dávám na místo, kam to patří. A to i virtuálně: pokud podepisuji fakturu na vzdělávání, okamžitě zapisuji jméno pedagoga, vzdělávací instituci, název i počet hodin do připraveného vyhodnocení plánu DVPP na daný školní rok. Papírových dokumentů je minimum, ale i ty hned putují do šanonu (ideálně po přečtení cestou do nebo z práce), ovšem poté, co z nich opět zaznamenám podstatné nebo předám dál.

Využívejte chytré nástroje

Nekonečné je kouzlo sdílených dokumentů (tedy až do okamžiku, kdy vám je někdo smaže, a vy, i když víte, že někde předchozí verze je, se k ní nedokážete vrátit)... Předpřipravené tabulky v Excellu, do kterých mají přístup ostatní a vyplňují údaje, se ukáží jako neocenitelné, když potřebujete rychle odeslat hlášení. Počty pozitivních žáků, třídy v karanténě a další je tak okamžitě k dispozici.

Buďte optimističtí

Doba není jednoduché, ale negativní nastavení rozhodně nepomůže. A navíc - jak bylo řečeno dříve - s věcmi, se kterými nic nenaděláte, si nelamte hlavu. Humor a pozitivní nastavení pomáhá. Jeden příklad: třídní učitel nadšeně hlásí, že po dvou karanténách má dvě třetiny žáků promořených a že by to v létě rád "dopromořil u moře". A že rodiče souhlasí.

Pokud můžete, ušetřete si práci průběžným zaznamenáváním a využíváním chytrých nástrojů a obojí podpořte humorem. Hodně elánu!

Irena Trojanová