Mělo by se… Ale kdo?

02.12.2020

Mám ve všem ráda jasno! Možná mi to trochu ochuzuje život, protože představovat si nejrůznější možnosti není vůbec špatné, ale prostě to tak mám. Proto jsem asi vystudovala matematiku, 1 + 1 = 2, a nic se na tom (aspoň zatím) nezmění.

Když mi někdo řekne: "Mělo by se...", není mi tedy jasné, jestli to mám udělat já nebo to udělá on. A také je možné, že to nemá udělat ani on, ani já, ale vlastně někdo úplně jiný... Proč se ale onen dotyčný nevyjádří jasně?

Možná se mu nechce pracovat, možná ví, že bych to měla udělat já, ale nechce to říci tak "natvrdo" (říkejte něco ředitelce). Nebo opravdu neví, čí je to úkol a prostě jen upozorňuje. Komunikace je někdy takhle kreativní...

Co jsem se naučila, je vyslechnout a zeptat se: "Kdo by to měl podle Vás udělat?" Postupem doby jsem téměř odbourala "by" a jsem na to pyšná. Byl (a ještě bude) to běh na dlouhou trať, ale už teď přichází kolegové nejen s problémy, ale rovnou i s jejich řešením. Na jednu stranu, je to ode mě trochu pohodlné (nakonec proč ne), ale na druhou stranu to úžasně rozvíjí mé podřízené (i když někteří to možná tak nevidí). Nemělo by se to zkusit i u vás?

Irena Trojanová